Jedną z najpoważniejszych samodzielnie podjętych decyzji w dorosłym życiu jest ta o zakupie własnego mieszkania. Niestety ceny mieszkań w dalszym ciągu rosną, co uniemożliwia zakupu nowego lokum za odłożoną dotychczas gotówkę. W takich sytuacjach znaczna większość z nas postanawia zaciągnąć hipoteczny kredyt na mieszkanie. Jak wygląda cała procedura od momentu wizyty w banku i złożenia wniosku do czasu odebrania kluczy od dewelopera?

Krok pierwszy – indywidualna ocena zdolności kredytowej!

Kredyty na mieszkanie to zobowiązania, które w większości przypadków spłacamy przez kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat. Dodatkowo warto wspomnieć również o miesięcznych ratach, które nie są najniższe. Przymierzając się do złożenia wniosku musisz wiedzieć, że bank doskonale wiedząc o tych faktach, rzetelnie sprawdzi Twoją zdolność kredytową, by mieć zupełną pewność co do tego, iż uda Ci się go spłacić w całości i na czas.
Zdolność kredytową ocenia się na podstawie zebranych informacji dotyczących m.in.: kwoty kredytu, okresu spłaty, wysokość otrzymywanego wynagrodzenia, rodzaj umowy o pracę, ilość osób znajdujących się na Twoim utrzymaniu bądź zamieszkujących wraz z Tobą, inne zobowiązania.

Krok drugi – złożenie wniosku i podpisanie umowy

Po ocenie zdolności kredytowej otrzymasz ofertę od banku, która ułatwi Ci poszukiwania mieszkania. Wiedząc na jak wysoki kredyt hipoteczny możesz liczyć łatwiej będzie Ci znaleźć idealne loku dla siebie i swojej rodziny. Zarówno podpisanie umowy przedwstępnej z deweloperem jak i sprzedającym powinno przebiegać równocześnie ze składaniem wniosku o kredyt hipoteczny. Proces ten będzie wymagał od ciebie czasu i poświęceń, do oddziału baku należy dostarczyć bowiem wiele dokumentów takich jak: zaświadczenie o uzyskiwanych przychodach, numer księgi wieczystej, wyciąg z rachunku bankowego itp. Pamiętaj, o tym, że pozytywna ocena Twojej zdolności kredytowej nie jest gwarancją otrzymania kredytu, odpowiedź uzyskasz dopiero w momencie załatwienia wszystkich niezbędnych formalności.

Krok trzeci – aktywacja kredytu

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, masz miesiąc na podpisanie umowy kredytowej, nie zapominaj o dokładnym zapoznaniu się z treścią umowy, postępując odpowiedzialnie unikniesz nieporozumień oraz przykrych niespodzianek. Po podpisaniu umowy, kredyt zostanie oficjalnie aktywowany, proces ten różni się w zależności od tego czy Twoje nowe mieszkanie pochodzić będzie z rynku pierwotnego, czy też z rynku wtórnego.

58 / 100