lichwaCzy Parabanki to naprawdę lichwa? Mity i Fakty. Często słyszy się opinie, że instytucje finansowe zwane potocznie parabankami oszukują klientów, naciągają i prowadzą lichwę. Prawdą z tego jest tylko to, że pożyczanie nie jest tanie. Należy pamiętać, że parabank to nie bank komercyjny, procedura uzyskania pożyczki jest dużo prostsza i tańsza. Parabanki nie wymagają zabezpieczeń, poręczycieli. Uzyskanie pożyczki trwa od kilku minut w przypadku chwilówek (na kilka, kilkadziesiąt dni), do kilku dni w przypadku pożyczek ratalnych (na kilka miesięcy).

Wszystkie parabanki działają w oparciu o ustawę o kredycie konsumenckim, który nakłada ograniczenia co do wysokości oprocentowania.

Warto w tym miejscu podkreślić, że prawie wszystkie parabanki stosują zasady "odpowiedzialnego pożyczania" czyli sprawdzają swoich potencjalnych klientów w bazach dłużników BiK, KRD i BiG oraz w bazie firm pożyczkowych, sprawdzając jak bardzo zadłużony jest klient, jaką ma historię kredytową. Ma to po pierwsze ograniczenie ryzyka dla parabanku a po drugi uniemożliwienie klientowi wpadnięcie w spiralę zadłużenia która spowoduje jego nie wypłacalność.

Dla kogo są chwilówki (szybkie pożyczki)? Odpowiedź wydaje się prosta. Są dla osób:

  • posiadających stały dochód,
  • spłacających swoje zobowiązania terminowo (nie tylko pożyczki ale również rachunki), czyli posiadające dyscyplinę finansową,
  • potrafiących prognozować swój budżet (wydatki i przychody),
  • posiadają pilny i nie przywdziany wydatek na który w danym momencie nie mają środków,
  • z różnych względów nie chcą lub nie mają czasu czekać na decyzję swojego banku, pomijam fakt że obiecywane kredyty bankowe w kilka minut nie do końca są prawdziwe, koszty, oprocentowanie jest pisane małą czcionką (wiele banków oferuje już pożyczkę na 0% zarabiając na kilkunastoprocentowej prowizji za rozpatrzenie wniosku).

Dla osób korzystających po raz pierwszy z oferty parabanku powinny skorzystać z bogatej oferty darmowych pierwszych pożyczek dostępnej na stronie, maksymalna kwota do 2 000 zł na okres 5 - 60 dni (polecamy: Vivus, Wonga, Viasms, PożyczkaPlus, ExtraPortfel, EkspresKasa, Ofin, ŁatwyKredyt, Netcredit, Incredit, Lendon, Szybka Gotówka, Modna Pożyczka, Credit). 

Należy pożyczkę zwrócić w terminie a w przypadku problemów z terminem spłaty lepiej jest uzyskać koleją darmową pożyczkę w innym parabanku i spłacić starą niż ją przedłużać (za kilka set złotych) na kolejny okres (pamiętaj: przedłużenie darmowej pożyczki nie jest już za darmo).

Inną opcją uzyskania większej kwoty jest skorzystanie z oferty pożyczek długoterminowych tzw. ratalnych, które przedstawiono na stronie. Maksymalna kwota to 25 000 zł na 2-3 lata.

Podsumowując: pożyczki podobnie jak alkohol są dla ludzi tylko nadużywanie i nadmierne zadłużanie się może przynieść katastrofalne skutki. Nie wiesz czy będziesz mógł oddać, nie pożyczaj. Wiesz, że spóźnisz się ze spłatą, skontaktuj się z parabankiem, spróbuj się dogadać. Nie unikaj kontaktu, odbieraj telefony - tam też pracują ludzie, bardziej lub mniej wyrozumiali. Jeżeli sprawa skończy się w sądzie i z egzekucją komorniczą to jest to TYLKO Twoja wina.

68 / 100