Porównajmy kredyty. Kredyt, to jedna z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych form produktów bankowych, lecz, wbrew pozorom, kwestia kredytu bankowego jest znacznie bardziej złożona niż mogłoby się początkowo zdawać. Przede wszystkim, kredyty gotówkowe, podzielić możemy ze względu na takie kryteria, jak: okres, na jaki kredyt zostanie udzielony, cel kredytu, metoda udzielenia kredytu, waluta, w jakiej kredyt został uruchomiony oraz sposoby, jakie wybrano by zabezpieczyć kredyt w roli gwaranta dla podmiotu, który kredytu takowego udziela.

Są to najważniejsze kryteria, jakie pozwalają odróżnić od siebie poszczególne kredyty gotówkowe, lecz, jednocześnie, każdy kredyt posiada kilka cech wspólnych. Kredyty podlegają umowie kredytowej, powinny być zwrócone w terminie oraz ich cel jest zawsze ściśle określony; te cechy łączą wszystkie kredyty, które podzielić można na odmienne typy, z czego najczęściej wybierane, to: kredyt hipoteczny, podstawowy kredyt gotówkowy, kredyt odnawialny, kredyt samochodowy i kredyt towarowy.

W przypadku kredytu gotówkowego, mowa o produkcie najczęściej wybieranym, gdzie kwota kredytu wynosi z reguły od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. W porównaniu z innymi typami kredytów, jak chociażby hipotecznym, jest to kwota niewielka. Wybór celu, na jaki przeznaczone zostaną pieniądze jest dowolny, lecz należy go określić podczas sporządzania pisemnego porozumienia. Czasem, konieczne jest także zaświadczenie o stałych zarobkach okazane podmiotowi udzielającemu kredytu. Wysokość oprocentowania określa z kolei bank udzielający kredytu.

Kredyt odnawialny, przypomina natomiast debet i zwykle, podejmuje się go w razie wyjątkowej sytuacji, głównie w przypadku bardzo dobrej inwestycji; na co dzień, z tego typu się nie korzysta.

Kredyt hipoteczny zaś, stworzony został stricte, by umożliwić nabycie nieruchomości bez koniecznego zgromadzenia we własnym zakresie dużej kwoty finansowej. Jest to nic innego, jak zewnętrzne źródło finansowania i mimo licznych formalności, dzięki kredytom hipotecznym, nabycie nieruchomości staje się łatwiejsze, a dodatkowym atutem jest niskie oprocentowanie kredytu.

59 / 100