Pośrednik czy pożyczkodawca? Rynek pożyczek rozrasta się z roku na rok. Pozytywnym tego efektem jest duża konkurencja, która sprawia, że oferty szybkich pożyczek są dużo bardziej korzystne niż jeszcze parę lat temu. Jednak istnieją także cienie takiej sytuacji, a mianowicie rosnące zagubienie klienta, który potrzebuje ogromnie dużo czasu, aby znaleźć pożyczkodawcę odpowiedniego dla siebie. Zadanie ułatwiają trochę porównywarki chwilówek, ale nawet wspierając się tym narzędziem, osoby z gorszą sytuacją finansową, składają nawet kilkanaście wniosków do różnych firm zanim otrzymają pożyczkę. Dlatego wraz ze wzrostem liczby pożyczkodawców zaczęły się pojawiać na rynku firmy, które nie udzielają stricte chwilówek, ale są pośrednikami w takich pożyczkach.
Jak to działa?
Firmy brokerskie (pośredniczące) niczym nie różnią się na pierwszy rzut oka od zwykłych pożyczkodawców. Tak jak inne instytucje finansowe na swojej stronie informują o zakresie kwotowym pożyczki, jak również o okresie spłaty. Aby otrzymać pieniądze należy wypełnić formularz i zweryfikować konto. Jedyna zamiana dostrzegalna dla klienta to dużo wyższy współczynnik akceptacji wniosków. Firmy brokerskie współpracują z wieloma pożyczkodawcami, których wymagania są im dokładnie znane, dlatego są w stanie dopasować prawie do każdego klienta idealną firmę. Dla osoby ubiegającej się o pożyczkę jest to o tyle wygodne, że przechodzi dokładnie taki sam proces jak w zwykłym portalu pożyczkowym, mając jednak dużo wyższe prawdopodobieństwo otrzymania pożyczki.
Przykład pośrednika
Dobrze znanym pośrednikiem na rynku polskim jest Credy. Zaletami pożyczki w tej firmie jest przede wszystkim oszczędność czasu, szczególnie dla osób, które z otrzymaniem chwilówki mają problem. Jeden wniosek w firmie pośredniczącej jest jakby ekwiwalentem wysłania wniosku do każdej firmy pożyczkowej po kolei. Dlatego dużo wygodniejsze jest wypełnienie jednego formularza w firmie jak Credy, dzięki któremu można mieć pewność, że ze wszystkich topowych firm na rynku otrzymamy ofertę najbardziej odpowiadająca naszemu profilowi i dająca największą szansę na uzyskanie pożyczki.
Wady i zalety
Zalety pośredników pożyczkowych zostały już wspomniane, jednak warto jeszcze raz je wylistować w celu uporządkowania. Są to przede wszystkim:
- Oszczędność czasu,
- Wygoda,
- Bezpieczeństwo ( pośrednicy sprawdzają dokładnie firmy, z którymi nawiązują współpracę i można być pewnym że nie ma wśród nich nieuczciwych firm),
- Szybkość,
- Brak prowizji za usługi ( klient nic nie płaci za pośrednictwo).
Jednak, jakie są minusy firm brokerskich? Z najważniejszych wad można wymienić:
- Niższe kwoty zobowiązań ( Najwyższa kwota w Credy: 1 500 zł, a np. w Lendon: 5 000 zł),
- Rzadziej spotykane programy lojalnościowe.
Pośrednicy pożyczkowi są na pewno ciekawą i wartą rozważenia opcją szczególnie dla osób, które potrzebują pieniędzy natychmiast, a boją się, że w wielu firmach ich wniosek może być odrzucony. Firmy pośredniczące jak Credy są także dużym ułatwieniem dla osób, które nie czują się na siłach przeszukiwać ofert pożyczkodawców na własną rękę i chcą wesprzeć się opinią ekspertów w tej sprawie.
Zdjęcie pobrano z www.huffingtonpost.de
#
Duże zmiany czekają pośredników. Miały być szczególnie dotkliwe, jednak wynegocjowano pewne ustępstwa. Zaciągając kredyt hipoteczny będziemy mieli wgląd np. do prowizji, jakie doradca otrzymuje. To nie koniec. będą musieli zdawać egzaminy i legitymować się odpowiednim wykształceniem. To tylko część zmian, druga dotyczy samych zobowiązań. Większość z nich to potwierdzenie dawnych rozporządzeń. Jednak generalnie prowadzi wszystko do zwiększenia bezpieczeństwa kredytobiorców.