Dwa tygodnie temu skorzystałeś z oferty jednej z wielu firm pozabankowych, jednak udało Ci się szybciej uzyskać pieniądze na spłatę zaciągniętego zobowiązania? Zastanawiasz się czy jest to korzystne rozwiązanie? Na jakie korzyści i ewentualne straty należy się przygotować? Dzisiaj opowiemy Ci pokrótce jak przebiega ten proces w praktyce, sprawdź i wybierz opcję najbardziej korzystną dla siebie!

Wcześniejsza spłata zobowiązania – korzyści

Największą zaletą przedterminowej spłaty chwilówki jest oczywiście pozbycie się zadłużenia, ale nie tylko. W większości przypadków spłata pożyczki krótkoterminowej wiąże się ze zwrotem części kosztów wynikających z warunków umowy zawartej pomiędzy potencjalnym wnioskodawcą a firmą pozabankową. Wszystkie informacje dotyczące wcześniejszej spłaty zobowiązania zawarte są w umowie, dlatego też pamiętaj by dokładnie zapoznać się z jej treścią zanim podejmiesz ostateczną decyzję. Do przebiegu całego procesu odwołuje się ustawa o kredycie konsumenckim wg której “w przypadku spłaty całości kredytu przed terminem (..), całkowity koszt kredytu ulega obniżeniu o te koszty, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy”.

Niestety nie w każdej sytuacji należy liczyć na zwrot części kosztów, dotyczy to w dużej mierze tzw. darmowych chwilówek, które w ramach promocji dla pierwszych klientów nie podlegają dodatkowemu oprocentowaniu. W tym wypadku, klient zwraca dokładnie taką samą kwotę jaką pożyczył, bez względu na jej wcześniejszy zwrot.

Które firmy umożliwiają wcześniejszą spłatę pożyczki krótkoterminowej?

Pomimo jasnym przesłankom zawartym w ustawie konsumenckiej nie wszystkie firmy pozabankowe idą na rękę wnioskodawcą. Dzisiaj jednak skupimy się na tych, które zwracają swoim klientom część prowizji poniesionych kosztów. Są to m.in.: Vivus, InCredit, Wonga oraz Filarum. Każda z tych firm, gwarantuje obniżenie kosztów pożyczki, dostosowane do ilości dni, w których to wnioskodawca korzystał ze wsparcia finansowego. Warto również wspomnieć, że wcześniejsza spłata nie wpływa negatywnie na naszą zdolność kredytową, co więcej świadczy to tylko o tym, że nie mamy problemów z terminową spłatą zaciągniętych zobowiązań, co z kolei pozytywnie przełoży się na historię w BIK.

48 / 100